Tisk fotografií Tisk fotografií

  Tisk fotografií: Rady a tipy na fotografování a zpracování digitálních fotografií

Tisk fotografií


Část 3

Tisk fotografií

Fotografie, které jste pořídili svým fotoaparátem můžete vytisknout ať již v případě, že jste si je upravili v PC, nebo ne.

AXIO Kodak Expressy jsou vybaveny čtecími zařízeními pro všechny typy paměťových karet, CD apod. Svoji zakázku můžete zadat také přímo přes internet pomocí naší objednávky. Hotové fotografie si pak vyzvednete na některé z provzoven, nebo Vám je zašleme na dobírku.

Můžete své fotografie také tisknout na domácí tiskárně, avšak cena kvalitních výtisků na domácích tiskárnách je cca 2x vyšší než v provozovnách AXIO Kodak Express.

Sublimační tiskárny

Kompaktní tiskárny pro vysoce kvalitní fototisky přímo z fotoaparátu.

NĚKTEŘÍ uživatelé digitálního fotoaparátu chtějí získat pouze malé fototisky, které mohou ukazovat v rámci rodinného kruhu a přátelům. Společnost Canon vyrábí pro tento účel dvě tiskárny. Obě nabízejí přímý tisk - nevyžadují počítač - a obě používají ke zhotovení fotografie techniku sublimačního nanášení barev.


    Sublimace je proces, při kterém se pevná hmota působením tepla přeměňuje přímo v plynné skupenství - není zde kapalná fáze. Při sublimačním tisku je odpařené barvivo vytvářející obraz absorbováno speciálním tiskovým papírem. Množství odpařeného barviva je přímo úměrné teplotě topných elementů v termální hlavě. Každá hlava je konstruována tak, aby produkovala 256 různých teplot.

    Se třemi barvivy lze vytvořit tisk, který má 256 x 256 x 256 různých barev, což je přibližně 16,7 miliónů odstínů.

    Dotykem mohou však barviva degradovat. Proto je součástí nanášecí pásky speciální ochranný film.

    Rozlišení tištěného snímku je 300 dpi. Ale v důsledku způsobu absorbování barviv papírem vypadá snímek, jako by byl tvořen souvislými tóny. Výsledné tisky mají velmi dobrou kvalitu, jež je srovnatelná s fotografiemi z barevného negativního filmu.

    Sublimační tiskárny Canon zhotovují vysoce kvalitní trvanlivé tisky. Navíc jsou malé a snadno přenositelné. Tiskárnu CP-100 lze napájet z baterií, obě mohou být ale také pomocí adaptéru napájeny z autobaterie.

Bublinkové tiskárny

Nyní lze barevné tiskárny pořídit poměrně levně.

CHCETE-LI zhotovovat barevné tisky do velikosti A4 (297 x 210 mm) nebo dokonce A3+ (483 x 329 mm), potřebujete mít inkoustovou tiskárnu.


    Bublinkový tisk (Bubble Jet) představuje moderní formu inkoustového tisku. Společnost Canon registruje přes 10 000 patentů, jež souvisí s technologií Bubble Jet. Vývoj této technologie začal v roce 1981. Výstupy z některých nejnovějších tiskáren jsou téměř nerozpoznatelné od fotografií.

Některé bublinkové tiskárny nabízejí fotorealistický tisk za dostupnou cenu (např. tiskárna S800).

    Zjednodušeně lze princip popsat tak, zeje na zásobník inkoustu připojena velmi tenoučká tryska. Před touto tryskou je topný mikroprvek. Když se tento mikroprvek zahřeje, vytvoří se uvnitř trysky bublinka, která z ní vysokou rychlostí vytlačí malinkou kapičku inkoustu.

    Topný mikroprvek se zapíná a vypíná daty z počítače, což zajišťuje kontrolované nanášení inkoustu. Celý proces probíhá neuvěřitelně rychle - některé tiskárny jsou schopny jednou tryskou vyprodukovat téměř 24 000 kapiček za sekundu.

    Použitím více trysek, každá je připojena na zásobník inkoustu jiné barvy, je možné vytvářet na papíře z malinkých bodů plně barevný obraz.

Tryska v hlavě pro bublinkový tisk má těsně před svým ústím mikroprvek. Ten se zahřeje a vytvoří bublinku, která způsobí vystříknuti inkoustu.

    Společnost Canon je průkopníkem technologie samostatného inkoustu. Používá pro každý barevný inkoust oddělený zásobník. Když dojde inkoust, vyměňuje se pouze zásobník s inkoustem. Tento systém je přátelský vůči životnímu prostředí a nedochází téměř k žádnému odpadu inkoustu.

Barvy CMYK

    Fotoaparát zaznamenává barevná data v základních barvách: červená, zelená, modrá. To se označuje jako barevný snímek RGB. Jestliže však chcete vytisknout snímek barevně na papír, musíte použít inkousty se základními barvami tyrkysová, purpurová a žlutá.

    Teoreticky je možné plně barevný snímek vytvořit pouze těmito třemi inkousty. V praxi však takovéto snímky postrádají kontrast, proto je přidáván inkoust černý.

    Tím vznikne barevný snímek CMYK - kde jednotlivá písmena označují použité barvy (C - tyrkysová (cyan), M - purpurová (magenta), Y - žlutá (yellow), K - černá (black)). Před tiskem jsou obrazová data RGB převáděna na data CMYK.

    Některé barevné tóny se obtížně reprodukují čtyřmi inkousty, proto nejnovější tiskárny Canon pro tisk nejvyšší fotografické kvality používají tiskovou hlavu se šesti inkousty, kde přibyly dva inkousty světlé barvy - fotografická tyrkysová a fotografická purpurová.

Nová generace tiskové hlavy LSI Canon pro tiskárnu S9000 má celkem 3072 trysek -512 trysek pro každou ze šesti barev inkoustu.

Pohybující se trysky

    Snímek vzniká pohybem tiskové hlavy a papíru. Tisková hlava se nejdříve pohybuje podél šířky papíru, aby vytvořila jemnou linku barvy. Potom se papír posune mírně dopředu, aby trysky mohly vytvořit další linku barvy.

    Pokud by byla pouze jedna tryska na každou barvu, trvalo by příliš dlouho, než by se vytvořil celý tisk. Z tohoto důvodu společnost Canon vyvinula tiskovou hlavu LSI s 512 tryskami pro každou barvu. Trysky jednotlivých barev jsou uspořádány ve dvou řadách po 256. Každá řada odpovídá rozlišení tisku 600 dpi (bodů na palec), obě řady jsou však proti sobě posunuty o polovinu rozestupu, což dává skutečné rozlišení 1200 dpi. Trysky jsou počítačem ovládány samostatně.

    Tisková hlava s vysokým rozlišením znamená, že pro tisk kvality 1200 dpi stačí jediný průchod. Tím je dosahováno výrazně vyšší rychlosti tisku v porovnání se stroji, které potřebují pro stejné rozlišení více průchodů.

    Společnost Canon ve svých nejnovějších bublinkových tiskárnách zavedla novou moderní technologii MicroFine Droplet Technology™. Tato technologie umožnila posunout topné tělísko blíže ke špičce trysky, a tím dosáhla vyšší rychlosti vystřelování mikroskopických inkoustových kapiček. Výsledkem je velmi přesné umísťování barevných bodů na papír a také dokonalá kontrola nad tvarem a sytostí jednotlivých bodů.

Jaké rozlišení pro tisk ?

Poměr kvalita / velikost snímku

DIGITÁlnÍ fotografické přístroje mají možnost volit kvalitu snímané fotografie. Samozřejmě nejlepší je zvolit nejvyšší nabízenou kvalitu a o více se nestarat.


    Problém ovšem je v tom, že čím vyšší kvalitu snímání zvolíte, tím větší a dražší paměťovou kartu musíte do fotoaparátu dokoupit a samozřejmě všechny úkony s fotografiemi ať již ve fotoaparátu, nebo v PC jsou mírně pomalejší. Proto uvádíme tabulku dostatečného rozlišení fotoaparátu, pro tisk fotografií (platí při zvolené malé kompresi = vysoké kvalitě).

Formát fotografie Dostatečné rozlišení fotoaparátu Rozměry fotografie v pixelech
9x13 cm 1 Mpix 800x1200
10x15 cm 2 Mpix 1200x1600
13x18 cm 2 Mpix 1200x1600
15x21 cm 4 Mpix 1700x2300
20x30 cm 4 Mpix 1700x2300
Větší 4 Mpix 1700x2300

Pro prohlížení fotografií na monitoru, nebo TV stačí nižší rozlišení než 1Mpix, protože monitor zobrazuje pouze v rozlišení 72 DPI, kdežto fotografie se tisknou v rozlišení 300 DPI.

Pro tisk fotografií větších než A4 (20x30 cm) opravdu stačí rozlišení 4 Mpix. Je to proto, že na větší fotografie se díváme z větší dálky a proto lidské oko není schopno rozlišit jednotlivé body obrazu i přesto, že rozlišení fotografie je menší než 300 DPI. (bez problémů tiskneme z 4Mpix plakáty 60x80cm)

Slovníček pojmů

Slovníček pojmů digitální fotografie:


Pixel :

Zobrazený (jednobarevný) bod. Digitální fotografie je vytvořena z velkého množství jednobarevných bodů (pixelů). Skládáním těchto malinkých různě-barevných bodů vedle sebe vznikne obraz, ve kterém lidské oko není schopno rozlišit jednotlivé body bez použití lupy apod.

Rozlišení :

Počet pixelů na jednotku vzdálenosti, např. na cm, ale většinou na palec. Značí se DPI což je zkratka anglického výrazu Dot Per Inch (v překladu "bodů na palec") Na tisku v rozlišení 300 DPI již lidské oko nerozliší jednotlivé body obrazu.

Rozlišení fotoaparátu :

Nejvyšší možná velikost obrazu snímaného fotoaparátem. Značí se v Mpix (Mega Pixel) což znamená "miliony obrazových bodů" a je to vlastně "plocha" fotografie ovšem měřená v pixelech místo v cm2. Tedy fotografie 10x15 cm má plochu 150 cm2 a při vitištění v rozlišení 300DPI obsahuje 1181 x 1772 = 2 092 504 Pixelů

Komprimace :

Vypuštění některých obrazových bodů při ukládání fotografie, za účelem snížení potřebného množství paměti. Např. pokud vyfotíme bílou zeď, nemusíme ukládat 2Mpix (2 miliony obrazových bodů), ale stačí uložit jeden bílý obrazový bod a poznamenat k němu, že se opakuje 2 milion-krát. V každé fotografii se dají najít stejnobarevná místa, která se takto slučují. Uživatel si může na fotoaparátu navolit různou míru komprese, čímž říká nakolik podobnou barvu musí obrazové body mít aby je fotoaparát sloučil. Např. bílá stěna nikdy není úplně bílá a pokud potřebujeme zobrazit strukturu stěny je potřeba zvolit vysokou kvalitu (malou kompresi) aby fotoaparát nevypustil, ani nejmenší stíny. Doporučujeme zvolit na aparátu vždy nejvyšší kvalitu (nejmenší kompresi) nebo střední kvalitu (střední kompresi). Záleží samozřejmě na značce fotoaparátu, ale většinou nízká kvalita (vysoká komprese) způsobuje, že i při vysokém rozlišení fotoaparátu jsou vytištěné fotografie "škaredé". ("ujíždějí" barevné přechody a fotografie se "rozčtverečkuje")